Rozbudowa stacji tankowania wodoru nabiera rozpędu dzięki Sonepar

Referencje

Rozbudowa stacji tankowania wodoru nabiera rozpędu dzięki Sonepar

Dzięki współpracy Sonepar i Weidmüller kolejna stacja tankowania H2 jest gotowa do pracy

Nacisk na energię ze źródeł odnawialnych rośnie, wysuwając na pierwszy plan nowe technologie, takie jak wodór. Utworzenie infrastruktury wodorowej wiąże się zarówno z rozbudową istniejących systemów, jak i tworzeniem całkowicie nowych. Instalacja tych systemów wymaga przestrzegania licznych specyfikacji technicznych.

Wyzwanie

Stacje tankowania wodoru mają unikalne wymagania w porównaniu z konwencjonalnymi stacjami benzynowymi. W przeciętnych temperaturach Europy Środkowej wodór jest zwykle tankowany w stanie gazowym. Zbiorniki muszą być chłodzone do temperatury minus 253 °C w celu tankowania ciekłego wodoru, co wymaga komponentów dostosowanych do tych ekstremalnych warunków.

Z tego powodu francuski dostawca skontaktował się z firmą Sonepar France, której przedstawił swoje wymagania: w związku z tym, że stacja tankowania wodoru jest obszarem Ex, dostawca pragnie wykorzystać EtherCAT do komunikacji ze stacją tankowania H2. Możliwość pracy magistrali lokalnej w czasie rzeczywistym jest ważna dla bezpieczeństwa w dozowniku H2. Ponadto produkty muszą działać wydajnie, zachowując jednocześnie wysokie parametry.

Dzięki szerokiemu portfolio firmy Weidmüller, firma Sonepar była w stanie zaoferować klientowi rozwiązanie z jednego źródła. Zwiększyło to wydajność dla użytkownika końcowego. Komponenty firmy Weidmüller mogą współpracować z systemami innych producentów, takimi jak EtherCAT, ProfiNET, Modbus TCP/IP, Ethernet/IP... Jednocześnie doskonale współpracują ze sobą, co minimalizuje wkład pracy w instalację po stronie klienta.

Laurent Dussouchet, kierownik Global Distribution Account Management

Rozwiązanie

Eksperci Sonepar i Weidmüller współpracowali przy planowaniu i instalacji. Obie firmy są partnerami od wielu lat i doskonale się uzupełniają. Bogatą sieć sprzedaży firmy Sonepar i jej kompetencję w dziedzinie logistyki dopełnia wiedza techniczna firmy Weidmüller. Wspólnie byliśmy w stanie stworzyć rozwiązanie najlepiej odpowiadające wymaganiom klienta.

System I/O u-remote od Weidmüller

Zbiorniki wodoru są wyposażone w czujniki do wykrywania wycieków i potencjalnych zagrożeń na wczesnym etapie. Gromadzą one dane i przesyłają je do systemu sterowania w czasie rzeczywistym. Aby system sterowania był w stanie przeanalizować te dane, system we./wy. musi najpierw wykonać translację.

Firma Sonepar zaoferowała swojemu klientowi - dostawcy stacji tankowania, system I/O u-remote od Weidmüller. Wykorzystując jedenaście protokołów, u-remote spełnia szerokie spektrum wymagań. Portfolio obejmuje jednocześnie różne moduły, które są wyposażone do szerokiego zakresu zadań. Zintegrowany serwer sieciowy ułatwia również konfigurację systemu I/O. System u-remote posiada również dopuszczenie Ex dla strefy 2 i może być zintegrowany przez firmę Weidmüller w rozwiązaniach dla środowisk Ex.

Ponadto bezpieczeństwo stacji tankowania wodoru zapewniają zasilacze PROtop i PROeco od Weidmüller, a także moduły zarządzania obciążeniem maxGUARD i skrzynki przyłączeniowe EX.

Rezultat

Portfolio systemów zasilania firmy Weidmüller

Dostawca stacji tankowania wodoru czerpie korzyści z usprawnionej współpracy pomiędzy Sonepar i Weidmüller. Najlepsza w swojej klasie obsługa, do której dąży Sonepar, jest uzupełniana przez kastomizowane rozwiązania firmy Weidmüller.

W ten sposób obie firmy zapewniają swoim klientom możliwość korzystania z najnowszych innowacji technicznych.

Więcej rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości

Konsultacje i pomoc techniczna