Bardziej niż kiedykolwiek, prefabrykacja rozdzielnic przechodzi obecnie fundamentalną transformację. Szereg nowych możliwości technicznych, szybko zmieniające się wymagania klientów, wysokie koszty i presja cenowa przy krótszych terminach realizacji: tym wyzwaniom mogą sprostać tylko ci, którym uda się wykorzystać nowe możliwości automatyzacji i cyfryzacji do uzyskania idealnej współzależności produktu, procesu i środków produkcji. Firma BAH Industrial Solutions GmbH pomyślnie wykonała to zadanie. Jak to innowacyjne przedsiębiorstwo zachowuje równowagę między wysokiej jakości normami a coraz bardziej elastyczną produkcją?
BAH Industrial Solutions, jako przedsiębiorstwo średniej wielkości, od lat jest wiarygodnym partnerem dla niezliczonych przedsiębiorstw przemysłowych – od MŚP po podmioty globalne. BAH Industrial Solutions, zatrudniająca ponad 120 pracowników, stawia na szybkie i elastyczne rozwiązania dające wysokiej jakości rezultaty w dziedzinie prefabrykacji rozdzielnic, kontroli/testowania jakości, montażu przemysłowego, inżynierii i serwisów w centrach danych. Latem 2020 r., BAH przeniosła się do nowej hali produkcyjnej w Bösingen. Był to kolejny krok w kierunku zabezpieczenia przyszłości i osiągnięcia wzrostu, co jest zgodne z mottem firmy: „Jeszcze szybciej, jeszcze bardziej niezawodnie, jeszcze bardziej indywidualnie”.
W BAH Industrial Solutions, skoncentrowanie na przyszłości widoczne jest nie tylko w przeprowadzce do nowego budynku, ale również w ukierunkowaniu na cyfrowe, standaryzowane i zintegrowane procesy produkcyjne. W tym celu firma BAH, na wczesnym etapie projektu zebrała informacje z rynku i intensywnie przeanalizowała różne rozwiązania. Na targach Smart Production Solutions 2019 ich uwaga skupiała się na laserowym automacie znakującym do listew RailLaser Klippon® firmy Weidmüller, który stał się punktem wyjścia do intensywnych dyskusji. „Oprócz innowacyjnej technologii, wrażenie na nas zrobiło kompleksowe wsparcie i doradztwo ze strony firmy Weidmüller”, potwierdza Andreas Bek, dyrektor zarządzający BAH Industrial Solutions. Dzięki zespołowi różnych ekspertów, Weidmüller wspiera swoich klientów we wdrażaniu indywidualnych strategii cyfryzacji. Dyskutowaliśmy nie tylko o dwóch maszynach: automacie montażowym do listew Klippon® RailAssembler i laserowym automacie znakującym do listew RailLaser Klippon®, ale także o takich kwestiach jak strukturyzacja produkcji, układ zakładu, przepływ materiałów, czy systemy wspierające. Korzystając z automatów RailAssembler i RailLaser marki Weidmüller, BAH wprowadza cyfrowe i bezprzerwowe procesy produkcyjne o stale wysokiej jakości. Andreas Bek również to potwierdza: „Dzięki najnowocześniejszym technologiom produkcji, innowacyjnym procesom i doświadczonemu, dobrze skoordynowanemu zespołowi, wyrobiliśmy sobie markę w dziedzinie prefabrykacji rozdzielnic. Dzięki RailAssembler i RailLaser zabezpieczamy również naszą pozycję na przyszłość”.
Ważnym komponentem zautomatyzowanych procesów jest płynne połączenie danych projektowych i produkcyjnych, ponieważ tylko wtedy można osiągnąć stałą wartość dodaną procesu. BAH opiera się już obecnie na bezpośredniej integracji programów CAD do procesów prefabrykacji i produkcji, zapewniając w ten sposób ich wysokie zautomatyzowanie i najwyższą jakość. Innym komponentem tego spójnego łańcucha procesów jest wykorzystanie RailAssembler do w pełni zautomatyzowanego montażu złączek na szynie oraz zastosowanie RailLaser do w pełni zautomatyzowanego znakowania złożonych już listew ze złączkami. Program „Weidmüller Configurator: (WMC) zapewnia ciągłość procesu. Oprogramowanie tworzy cyfrowego bliźniaka złączki dla automatycznego montażu i indywidualne poziomy opisowe dla zautomatyzowanego znakowania złożonych listew zaciskowych. Za pomocą odpowiednich interfejsów można spójnie wykorzystywać dane projektowe z programów eCAD. Ponadto, spójne programowe wsparcie użytkownika w sterowaniu procesami na wszystkich etapach pracy, zapewnia przejrzystość statusu zadania.
Automatyczny montaż złączki
Wykorzystując dane uzyskane z procesu projektowania, RailAssembler steruje procesem produkcji kompletnych listew zaciskowych. Ręczna kompletacja, przypisywanie i pozycjonowanie, montaż oraz sprawdzanie poszczególnych złączek, należą już do przeszłości. Eliminując etapy produkcji ręcznej, nie tylko minimalizuje się potencjalne błędy, ale dzięki zautomatyzowanemu procesowi, można także zaoszczędzić do 60% czasu, w porównaniu z ręcznym montażem listew.
Automatyczne znakowanie złączek
„Planowanie i projektowanie, produkcja, okablowanie i montaż końcowy są prowadzone w kilku ściśle skoordynowanych etapach” wyjaśnia Bek. Tak więc po dokładnym zamontowaniu złączek na szynie, może nastąpić kolejny krok produkcyjny – znakowanie złączek. Poszczególne poziomy opisowe są generowane na podstawie danych z Weidmüller Configuratora. Wygenerowane dane są przesyłane bezpośrednio do systemu RailLaser i kontrolują znakowanie zmontowanych listew. Dzięki bezpośredniemu i spójnemu korzystaniu z danych projektowych, etapy produkcji ręcznej są pomijane. Maszyny można użyć do oznaczania listew zaciskowych ze złączkami montowanymi automatycznie lub ręcznie. Zintegrowana funkcja kontroli jakości porównuje wstawioną szynę zaciskową z modelem cyfrowym, aby upewnić się, że zostaną wywołane prawidłowe dane znakowania.
Dyskusje z Weidmüller były dla nas przekonujące od samego początku. Dzięki najnowocześniejszym metodom pracy i sterowanym cyfrowo jej etapom, jak przy użyciu RailAssembler i RailLaser, możemy lepiej zaplanować zasoby, przepływy pracy i przydział wykwalifikowanej siły roboczej oraz zapewnić większą efektywność poszczególnych procesów produkcji. Pod tym względem firma Weidmüller jako nasz partner, udzielała nam kompleksowego wsparcia technicznego.
Elastyczne planowanie produkcji
„Indywidualność jest największym priorytetem w BAH. Dlatego właśnie skupiamy się na życzeniach naszych klientów: zarówno w przypadku produkcji małej czy dużej, indywidualnej czy seryjnej. Możemy odpowiadać na takie zapotrzebowania, również dzięki wykorzystaniu maszyn RailAssembler i RailLaser”, podkreśla Bek. Oba urządzenia są przeznaczone do produkcji seryjnej jak i jednorazowej. Dzięki zautomatyzowanym procesom, zmiany są równie łatwe. Kolejnym plusem z punktu widzenia BAH jest stale wysoka jakość. Niezależnie od czasu, jakość wyników prac może być stale wysoka przez cały dzień roboczy i na wszystkich etapach produkcji. Nawet „bezobsługowe działanie” mieści się w zakresie tych dwóch systemów, kiedy mówimy o produkcji dużych ilości. Niektóre działy BAH już wykorzystują pracę wielozmianową, co zostanie wdrożone również w przypadku prefabrykacji rozdzielnic. „Dyskusje z Weidmüller były dla nas przekonujące od samego początku. Dzięki najnowocześniejszym metodom pracy i sterowanym cyfrowo jej etapom, jak przy użyciu RailAssembler i RailLaser, możemy lepiej zaplanować zasoby, przepływy pracy i przydział wykwalifikowanej siły roboczej oraz zapewnić większą efektywność poszczególnych procesów produkcji”, potwierdza Bek. Pod tym względem firma Weidmüller jako nasz partner, udzielała nam kompleksowego wsparcia technicznego. „Współpracę z BAH od początku charakteryzowała atmosfera zespołowości i otwartego dialogu. Do procesu zaangażowaliśmy również innych partnerów z inicjatywy inteligentnego montażu szaf sterowniczych „Smart Cabinet Building”, abyśmy mogli zaoferować naszym klientom kompleksowe rozwiązanie w zakresie cyfryzacji i automatyzacji w perspektywie długoterminowej”, potwierdza dr Christian Dülme, kierownik zespołu zarządzania produktami w budowie paneli automatycznych w firmie Weidmüller.
Wspieramy konstruktorów szaf elektrycznych na całym świecie i rozumiemy stojące przed nimi wyzwania. Dlatego zapewniamy dobrze przemyślane produkty i doskonałej jakości rozwiązania dla każdego etapu prefabrykacji szaf. W ten sposób tworzymy dodatkową wartość dla Ciebie i Twoich klientów. Korzystaj z naszej wiedzy.