Ilość samochodów elektrycznych, pomp ciepła i systemów solarnych znacząco rośnie jako część transformacji energetycznej, co obciąża sieć zasilania. Aby zagwarantować stabilność sieci, od 1 stycznia 2024 r. do przyłączeń do sieci ma zastosowanie §14a niemieckiego kodeksu energetycznego (EnWG). Zgodnie z §14a EnWG nie można już odmówić podłączenia stacji ładowania i/lub pomp ciepła.
Operator sieci może jednak ograniczyć działanie sterowalnych urządzeń zużywających energię przez okres do dwóch godzin dziennie, jeżeli istnieje zagrożenie przeciążeniem. W związku z tym minimalna moc pozostaje dostępna przez cały czas. Cyfryzacja sieci niskiego napięcia zgodnie z sekcją 14a niemieckiego Energiewirtschaftsgesetzes (EnWG) jest niezbędna dla stabilnej sieci energetycznej.
Wdrożenie §14a EnWG może się różnić w zależności od regionu i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Ta informacja musi być dostępna do wdrożenia i różnić się wersją z przełączalnymi przekaźnikami lub przyłączeniem kabla sterującego do złączek szeregowych z separacją wzdłużną.
Listwa przekaźnikowa: W przypadku sterowalnych urządzeń zużywających energię, sterowanie opiera się na impulsie FNN do przekaźnikowego przydzielania systemów §14a EnWG za pośrednictwem różnych wyjść przekaźnikowych. Listwa zaciskowa dla punktu transferu jest opcjonalna, w zależności od wymagań danej etykiety TAB.
Listwa zaciskowa: 8 przewodów kabla sterującego jest poprowadzonych przez złączki ze wzdłużnym oddzieleniem. Ponadto w punkcie transferu wymagana jest listwa zaciskowa dla późniejszego przyłączenia skrzynki sterowniczej.
W przypadku niektórych przyłączeniowych warunków technicznych w krajach niemieckojęzycznych oferujemy konfekcjonowane listwy zgodnie z odpowiednim oznaczeniem TAB. Przegląd tych listew zaciskowych można znaleźć tutaj:
Przewodnik ConnectorGuide prezentuje reprezentatywny dobór produktów przeznaczonych specjalnie do zastosowania z inteligentnymi licznikami. W przeglądzie pojawi się znane zastosowanie. Przesuń kursor nad oznaczenia, aby znaleźć informacje o technologii łączeniowej dla podzespołów i komponentów. Jeszcze tylko kilka kliknięć do poszukiwanego produktu.
Inteligentny licznik to inteligentny licznik energii elektrycznej, który cyfrowo rejestruje i zapisuje zużycie energii oraz przesyła je do dostawców energii lub innych systemów za pośrednictwem interfejsów łączności. Umożliwia on przejrzyste i sprawne zarządzanie energią.
W Niemczech, ustawa o funkcjonowaniu punktów pomiarowych (MsbG) reguluje wprowadzenie i obsługę inteligentnych liczników. Zobowiązuje ona operatorów sieci i operatorów punktów pomiarowych do wyposażenia pewnych grup konsumentów w inteligentne systemy pomiarowe.
Inteligentny system pomiarowy jest wykonany z nowoczesnego urządzenia pomiarowego (mME) i bramki inteligentnego licznika (SMGW), które jest odpowiedzialne za komunikację z systemami zewnętrznymi.
Inteligentne liczniki posiadają generalnie następujące technologie przyłączenia:
Przyłącze jest wykonane za pomocą znormalizowanych złączek (np. złączek Weidmüller) w szafie licznikowej. Oprzewodowanie musi być zgodne z aktualnymi przepisami (DIN VDE 0100).
Szafa licznikowa musi być wyposażona zgodnie z DIN VDE 0603-1 i VDE-AR-N 4101.
Przesyłanie danych odbywa się za pośrednictwem bramki inteligentnego licznika. Do powszechnych protokołów należą:
Tak, wiele inteligentnych liczników obsługuje otwarte interfejsy, takie jak KNX, Modbus lub BACnet, które umożliwiają integrację z systemami domu inteligentnego.
Tutaj znajdziesz wszystkie ważne informacje i dokumenty dotyczące wdrożenia §14a EnWG i tematu inteligentnego pomiaru. Pobierz dokumentację techniczną dotyczącą przekaźników i złączek szeregowych, wymagań §14a EnWG oraz naszej gamy produktów.
Zabezpiecz dokumenty teraz i z powodzeniem wdroż §14a EnWG!