Zmiany klimatyczne, neutralność węglowa i elektromobilność to tematy, które poruszają nas nie tylko prywatnie, ale także jako firmę Weidmüller. Dlatego też intensywnie pracujemy nad nowymi technologiami, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, a przede wszystkim nad ich wdrażaniem w zastosowaniach przemysłowych.
W tym kontekście, technologia prądu stałego jest postrzegana jako mająca wielki przyszłościowy potencjał. Dotyczy to wykorzystania napięcia prądu stałego do dostarczania energii zakładom przemysłowym, na przykład w celu optymalizacji efektywności energetycznej w produkcji, ale także w celu zapewnienia jakości sieci i bezpieczeństwa dostaw — co jest ważnym krokiem w kierunku produkcji neutralnej dla klimatu.
Mniejsze straty przy konwersji i transporcie, wykorzystanie rekuperacji, bezpośrednie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jak również redukcja mocy szczytowej, dzięki odpowiednim systemom magazynowania
Można pominąć dodatkowe inwestycje w zakresie filtrowania i kompensacji sieci, przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia dla istniejących sieci oraz zapobieżeniu stratom produkcyjnym spowodowanym zakłóceniami w sieci lub ograniczeniu takich strat.
Ograniczenie zużycia miedzi w przewodach oraz niższe koszty sprzętu i oszczędność miejsca, dzięki eliminacji elektroniki dużych mocy
Infrastruktura do inteligentnego sterowania przepływem energii, zapewnia korzyści w zakresie zakupu energii oraz wsparcie dla modułowych konstrukcji maszyn.
Od wytwarzania, przez magazynowanie, po zasilanie: Mikrosieć DC to niezależna sieć, która jest podłączona do publicznej sieci zasilającej AC i zawiera różne sektory DC, tj. więcej niż jedną maszynę. Uproszczona dwukierunkowość prądu stałego (DC) umożliwia takie funkcje, jak rekuperacja. Poprawia to sprawność energetyczną i elastyczność całego systemu.
Mikrosieci DC dla środowisk produkcyjnych to kluczowy element służący osiągnięciu neutralności klimatycznej oraz zapewnieniu efektywności energetycznej i jakości sieci w automatyce przemysłowej. Dlatego nie chodzi o to, czy, ale jak szybko technologia prądu stałego zostanie wprowadzona w tym obszarze.
Obszary zastosowań scentralizowanej dystrybucji i przetwarzania zasilania DC
Oferujemy kompleksowe portfolio rozwiązań i komponentów służących wdrożeniu i uruchomieniu mikrosieci DC. Obejmują one technologię bezpiecznych połączeń elektrycznych, rozwiązania do dystrybucji energii i monitorowania przepływów energii, a także do zdecentralizowanych zadań automatyki. My jesteśmy gotowi na zasilanie DC. A Ty?
Nasze nowe jednostki ładowania wstępnego umożliwiają kontrolowane, sekwencyjne uruchomienie przemysłowych mikrosieci DC. Napędy, silniki lub złożone obwody obciążenia mogą być uruchamiane jeden po drugim, aby uniknąć obciążeń szczytowych.
Od centralnego sterowanie ładowaniem wstępnym dużych pojemnościowych segmentów sieciowych, przez jednostki zabezpieczające, po zdecentralizowane sterowanie ładowaniem wstępnym w celu umożliwienia konserwacji podsegmentów.
Dowiedz się więcej na temat wspólnych działań podejmowanych przez ponad 40 partnerów w ramach projektów DC-INDUSTRY i DC-INDUSTRY 2, których celem jest rozwijanie podstaw infrastruktury prądu stałego w przemyśle.
Więcej informacji na temat planu standaryzacji DKE dla prądu stałego w zakresie niskiego napięcia, można znaleźć tutaj.
Sektor DC wnosi istotny wkład w sukces transformacji energetycznej, a dzięki ODCA wprowadzamy ustalenia i rozwiązania technologii DC na rynek międzynarodowy. Open Direct Current Alliance założyły ZVEI firmy z branży przemysłowej, akademickiej i badawczej.
Olaf Grünberg