Szerokie pole manewru w systemie – brak pola manewru w opakowaniu

Im bardziej zróżnicowane są wielkości, tym trudniejsze jest składowanie dostosowanych opakowań. Firma Stand-By Longpack B.V. opracowała zaawansowaną linię do produkcji opakowań specjalnie dla przedsiębiorstw, które wytwarzają produkty o różnych wymiarach liniowych. Oprogramowanie dostarczone przez holenderskich specjalistów Hellebrekers Technieken gwarantuje precyzję i elastyczność systemu i wykorzystuje u-remote jako rozwiązania zdalnych I/O.

Szerokie pole manewru w systemie – brak pola manewru w opakowaniu

Kastomizowane pakowanie – Hellebrekers Technieken, Holandia

– Tendencja w branży opakowaniowej zmierza w kierunku zaawansowanych technologicznie maszyn, które są wysoce zautomatyzowane. Jest to jeden ze sposobów spełnienia indywidualnych wymagań stawianych przez producentów, którzy chcą pakować swoje towary w sposób jak najbardziej elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb, powiedział Ferro Kornberg, inżynier w firmie Hellebrekers. – Będąc wieloletnim partnerem Stand-By Longpack, wspieramy proces opracowywania rozwiązań z perspektywy oprogramowania.

Dzięki zastosowaniu tektury falistej w postaci harmonijki zaawansowana maszyna Stand-By Longpack wytwarza opakowanie, do którego idealnie pasują produkty o różnych rozmiarach. Typowym przykładem są żaluzje weneckie, które oferowane są nie tylko w standardowych wymiarach, ale również są produkowane na miarę w zamówionej szerokości i długości. Każdy karton musi być w tym celu odrębnie dostosowany. Następnie regulowany mechanizm wytłaczający kształtuje przednią część opakowania w taki sposób, że można je zamknąć z użyciem kleju lub bez niego. Na koniec zautomatyzowany stół do składania pakuje produkt do kartonu wyprodukowanego na wymiar. Oznacza to, że nie jest już konieczne magazynowanie szerokiej gamy pustych kartonów w różnych wymiarach.

Nadszedł czas na kompletne przeprojektowanie

Pierwotna platforma sterowania była stopniowo rozszerzana wraz ze wzrostem wymagań. W pewnym momencie stało się jasne, że nadszedł czas na kompletne przeprojektowanie. Mimo że wszystkie istniejące właściwości i funkcje miały zostać zachowane, celem było stworzenie bardziej kompaktowej, wydajnej i przyjaznej dla użytkownika konfiguracji, która umożliwiałaby nawet osobom nietechnicznym niezawodną obsługę maszyny. Firma Hellebrekers z powodzeniem sprostała temu wyzwaniu – przy niewielkim wsparciu Weidmüller.

– Aby w pełni automatycznie sterować stycznikami, zaworami, silnikami i urządzeniami szeregowymi, takimi jak drukarka etykiet, trzy stacje u-remote obsługują przesyłanie 154 różnych sygnałów do sterownika S7 CPU 1515, wyjaśnia Marcel Tuit, który zarządzał projektem po stronie firmy Weidmüller. – Analogowe sygnały wyjściowe enkodera obrotowego określają dokładną długość tektury falistej. Szczególnie precyzyjne i dokładnie zsynchronizowane wejście i wyjście sygnału za pośrednictwem u-remote oznacza osiągnięcie bezwzględnie wysokiej jakości.

Wszystko pod kontrolą

Aby zapewnić kompaktową i elastyczną konfigurację, firma Hellebrekers zdecydowała się wykorzystać moduły u-remote z wtykami HD. Wtyki mają szerokość 8 mm i umożliwiają podłączenie nawet 32 punktów połączeniowych przy module o szerokości 11,5 mm. Ponadto technologia plug-and-play zapewnia szybką konfigurację i konwersję, która jest także pozbawiona błędów. Jest to decydująca korzyść dla Stand-By Longpack, ponieważ maszyny do produkcji opakowań są przede wszystkim składane, testowane, a następnie rozmontowywane przed dostawą. Ten proces jest również obsługiwany przez zintegrowany serwer web u-remote, co umożliwia parametryzację nawet przed ustanowieniem połączenia ze sterowaniem.

Aby spełnić wszystkie globalne wymagania, jednym z kluczowych aspektów dla holenderskiego producenta maszyn było również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i dla systemu. Mając to na uwadze, firma Hellebrekers umieściła bezpieczny moduł zasilający u-remote bezpośrednio przed standardowymi modułami wyjściowymi. Oznaczało to, że bardzo łatwo było skonfigurować rozwiązanie bezpieczeństwa, umożliwiające wymianę komunikatów o statusach i bezpieczne wyłączanie elementów wykonawczych w sytuacjach awaryjnych – bez konieczności korzystania z jakichkolwiek sterowników PLC bezpieczeństwa lub dodatkowych przekaźników bezpieczeństwa.

Zapakowane i gotowe do wysyłki – z użyciem całkowicie automatycznego procesu

W następnym etapie prac, który jest obecnie w opracowaniu, planowana jest automatyzacja procesu ważenia zapakowanych produktów przed ich przeniesieniem do cyklu logistycznego. W tym celu dane z modułów ważących są przekazywane za pośrednictwem interfejsu szeregowego. System u-remote obsługuje to rozszerzenie za pomocą modułów komunikacyjnych, które z ogromną łatwością integrują urządzenia z komunikacją szeregową z istniejącą architekturą automatyzacji. W ten sposób można również dołączyć skaner kodów kreskowych i drukarkę, dzięki czemu etykiety z informacją o wadze i wielkości wysyłkowej również mogą być tworzone automatycznie.

– Podjęcie decyzji o użyciu u-remote było łatwe, mówi pan Koornberg. – System zdalnych I/O u-remote od Weidmüller oferuje wszystkie korzystne właściwości dostępne obecnie na rynku i łączy je w jednym systemie. Te zalety były łatwo zauważalne i okazały się dla nas bezcenne.