PetroChina jest największym chińskim przedsiębiorstwem naftowym i należy do państwowej firmy China National Petroleum Corporation (CNPC). Nowa rafineria Fushun w prowincji Liaoning ma przetworzyć 10 milionów ton ropy naftowej i wyprodukować 1 milion ton etylenu. Rafineria jest ważnym filarem strategicznego rozwoju PetroChina i pomoże zapewnić efektywną dystrybucję zasobów ropy naftowej w północno-wschodnich Chinach.
Niezawodne wyłączenie awaryjne
Rafineria powinna automatycznie podjąć środki zaradcze w przypadku, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Obejmuje to całkowite wyłączenie komponentów systemowych, do czego zaprojektowano przekaźniki bezpieczeństwa Weidmüller.
– W aplikacjach podobnych do naszych niebezpieczne sytuacje mogą mieć poważne konsekwencje. W związku z tym stosowane przekaźniki muszą zapewniać wyższe poziomy bezpieczeństwa, podobnie jak produkty Weidmüller, które certyfikowane są przez TÜV według norm SIL 3, wyjaśnia Liu Ping, dyrektor Działu Przyrządów w CNPC Fushun Petrochemical.
– Byliśmy również pod wrażeniem wysokiej jakości przekaźników bezpieczeństwa. Możemy na nich polegać, aby zagwarantować, że awaryjne wyłączenie systemu będzie zawsze niezawodne w naszych aplikacjach mających krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa.
Kastomizowany montaż obudów zgodnie z wymogami klienta, w najkrótszym możliwym czasie
Obudowy Klippon® CB wyposażone według wymagań klienta zostały wybrane jako rozwiązanie rozdzielcze. Wersja CB to obudowy wykonane ze stali nierdzewnej. Zostały one specjalnie zaprojektowane w celu spełnienia wymogów rynku chińskiego.
Obudowy otrzymały certyfikat chińskiego organu certyfikacyjnego NEPSI, a także uzyskały zatwierdzenie ATEX. W celu spełnienia wymagań rafinerii firma Weidmüller wprowadziła do obudów dodatkowe detale w ścisłej współpracy z PetroChina. – Ponieważ zakład Fushun nie sąsiaduje z morzem, poradziliśmy, aby obudowy były wykonane ze stali nierdzewnej gatunku 304. Są tańsze niż obudowy ze stali nierdzewnej gatunku 316L, ale zapewniają wystarczającą ochronę w przypadku, gdy powietrze nie jest aż tak korozyjne, wyjaśnia David Lee, kierownik Działu Ropy Naftowej i Gazu w Weidmüller China, mówiąc o konsultacjach, które przeprowadzono z PetroChina. – Kolejną zaletą obudów, która zaimponowała rafinerii, były pokrywy, które można po prostu zamknąć kłódką. W porównaniu z przykręcaną obudową nasze rozwiązanie zapewnia znaczną oszczędność czasu. Ostatecznym decydującym czynnikiem dla PetroChina był krótki czas dostawy obudów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Doświadczony zespół Weidmüller w Chinach przeprowadził w możliwie najkrótszym czasie dostosowany do klienta montaż zacisków śrubowych i dławnic kablowych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Elementy przesyłowe również zostały dostosowane, tutaj firma Weidmüller wykorzystała uznany system sterowania SIMATIC PCS-7 firmy Siemens. Moduły mają podwójną funkcję. Działają zarówno jako interfejs, a także jako moduł przekaźnikowy. Funkcja interfejsowa wykorzystuje okablowanie jednoprzewodowe i złącze wtykowe, co gwarantuje dużą oszczędność czasu. Jako moduł przekaźnikowy przetwarzają sygnały wejściowe i wyjściowe analogowe oraz cyfrowe. Zmniejsza to liczbę modułów i tym samym ilość miejsca potrzebnego w szafie sterowniczej. Dzięki tym rozwiązaniom oraz swoim usługom i wsparciu firma Weidmüller okazała się idealnym partnerem projektu PetroChina. Planiści rafinerii skorzystają na bezpiecznych, trwałych i specjalnie dopasowanych systemach złączy i komponentach elektronicznych.