Produkcja pojazdów przyszłości opiera się na podstawach digitalizacji, elastyczności i trwałości. Wszystkie procesy są dobrze zsieciowane, bezpieczne, zgodnie z koncepcją Inteligentnej Fabryki w ramach Przemysłu 4.0. Najważniejszym elementem w produkcji jest człowiek, który jest wszechstronnie wspierany przez wózki samojezdne AGV, innowacyjne technologie identyfikacji (RFID) oraz roboty współpracujące (coboty). Sztuczna inteligencja (AI), analiza Big Data i konserwacja predykcyjna zapewniają wysoką przejrzystość w projektowaniu, sterowaniu i kontroli jakości. Istniejące zakłady, tzw. obiekty brownfield, muszą być przygotowane na Internet Rzeczy. Nowe zakłady, tak zwane greenfield, będą od razu w pełni planowane i symulowane cyfrowo.
Przywiązujemy dużą wagę do najwyższej jakości w rozwoju naszego portfolio.
Nasze globalne nastawienie jest doskonale dostosowane do wymagań i projektów biznesowych naszych klientów
Nasza inteligentna oferta daje zrównoważone korzyści w kontekście Przemysłu 4.0
Dzięki latom doświadczeń w dziedzinie OEM jesteśmy doświadczonym i niezawodnym partnerem dla naszych klientów.
Jako firma zorientowana na przyszłość, zajmujemy się między innymi rozwiązaniami dla zwiększania elastyczności w produkcji czy eMobilności
Sieć komórkowa 5G koncentruje się w dużym stopniu na komunikacji między maszynami a IoT. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do poprzednich generacji radiowych. Można wyobrazić sobie liczne zastosowania i aplikacje w produkcji przemysłowej. Dotyczy to w szczególności inżynierii motoryzacyjnej, gdzie największa możliwa elastyczność i zachowanie w czasie rzeczywistym mają ogromne znaczenie.
Wzrost energooszczędności, nieprzewidywalność zasilania energią oraz globalnie zmieniająca się jakości energii to wyzwania, którym fabryki muszą stawić czoła w najbliższej przyszłości. W dzisiejszym otoczeniu przemysłowym trójfazowe zasilanie AC 400 V jest normą. W tym przypadku zawsze konieczne jest przekształcenie energii elektrycznej z napięcia zmiennego na stałe. Dzisiejsze energooszczędne napędy elektryczne o zmiennej prędkości oraz serwoinwertery częstotliwości: roboty, kinematyka CNC, przenośniki, stoły indeksacyjne itp. – mają już wbudowany wewnętrzny obwód pośredni DC. Będąc częścią konsorcjum dobrze znanych przedsiębiorstw, zajmujemy się opracowywaniem przypadków rzeczywistego wykorzystania scenariuszy dla DC w przemyśle.
Spalone, wygięte lub brudne styki są często przyczyną czasochłonnych i kosztownych awarii produkcji. Często znaleźć je można w technologiach produkcji dla motoryzacji, np. w robotach przemysłowych, które często zmieniają narzędzia. Weidmüller FreeCon Contactless to innowacyjny element Przemysłu 4.0 – elastyczny i niewymagający konserwacji.