W ostatnich latach technologia w sektorze energii fotowoltaicznej bardzo szybko się rozwija. Dzięki koncentracji na odnawialnych źródłach energii i optymalizacji kosztów, wydajność systemów fotowoltaicznych montowanych we wszystkich krajach szybko rośnie. Pływające systemy fotowoltaiczne przyczyniają się do realizacji tego celu. Charakterystyka infrastruktury w Holandii sprawia, że technika ta jest bardzo interesująca w kontekście rozwoju systemów energii słonecznej. Celem jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w ramach „Europejskiego Zielonego Ładu” i „Porozumienia Paryskiego”.
Floating Solar BV z siedzibą w Holandii to firma specjalizująca się w pływających instalacjach słonecznych. Firma zbudowała trzy sztuczne wyspy dla największego pływającego, dynamicznego parku słonecznego w Europie. Plan obejmuje rozszerzenie projektu do 15 wysp. W rozbudowanym parku solarny wkrótce znajdzie się 67 000 paneli słonecznych, które będą rozmieszczone na 15 okrągłych wyspach o średnicy 140 metrów każda. Panele pływają w zbiorniku, w którym woda jest przechowywana do wykorzystania w późniejszym czasie. Będą mieć łączną szczytową moc przekraczającą 22 MW.
Panele słoneczne instalowane przez Floating Solar dodają nową funkcję do zbiornika wody. Pozostają chłodniejsze, obracają się, podążając za ruchem słońca, i wytwarzają więcej energii niż standardowe panele. Zwiększa to moc wyjściową, obniża koszt produkcji energii i znacznie poprawia zwrot z inwestycji. Na przykład na jednej z wysp (4500 paneli) znajdą się czujniki, które będą stale monitorować jakość wody pod względem powstawania alg, przenikania światła i ekologii. Kolejne wyspy będą budowane tylko wtedy, gdy okaże się, że nie ma znaczących negatywnych skutków ubocznych dla przyrody i jakości wody.
Floating Solar BV to firma, która dostarcza wysokiej jakości systemy. Wynika to częściowo z faktu, że spółka dominująca Dromec specjalizuje się w projektowaniu wciągarek offshore, a także opracowała wyjątkową technologię paneli słonecznych, które obracają się, podążając za słońcem. Ich specyficzne potrzeby sprawiły, że szukali partnerów, którzy posiadają produkty o wysokiej jakości oraz wiedzę w zakresie takiego zastosowania. W Weidmüller znaleźli partnera, który wspiera ich w projektowaniu, wyzwaniach logistycznych, przekazywaniu systemów do eksploatacji i ostatecznym dostarczeniu. Szczególną uwagę poświęca się odpowiednim dokumentom i dopuszczeniom jakości. Istotne było również zapewnienie, aby metoda pracy i osoby zaangażowane w te projekty odpowiadały kulturze i celom Floating Solar BV.
Dyrektor generalny spółki Floating Solar BV, Kees-Jan van der Geer: „Podjęliśmy strategiczne decyzje w celu osiągnięcia i zapewnienia kultury jakości i orientacji na rozwiązania. Weidmüller zgadza się z tym podejściem w odniesieniu do stosunku ceny do jakości i wsparcia, jakie zapewnia. Firma dostarczyła dostosowane do naszych potrzeb rozwiązanie służące do podłączania i zabezpieczania obwodu DC w systemach fotowoltaicznych. Nasi klienci mają bardzo wysokie wymagania dotyczące jakości, znaków jakości, dokumentacji, sposobów opracowania rysunków, harmonogramów dostaw, procedur testowania itp.”
„Nawet przy wyborze odpowiedniego okablowania i łączników firma Weidmüller zapewniła odpowiednie usługi, wraz z przekazywaniem instrukcji dla techników na miejscu, aby mogli je złożyć i testować przy użyciu odpowiednich narzędzi” – Ralph van Dijk, dyrektor ds. operacji spółki Floating Solar. Warunki środowiskowe są trudne, a przewidywany czas życia długi. Cały projekt wysp jest na to ukierunkowany. Uwzględniono nawet nieszkodliwy środek odstraszający ptaki, aby powierzchnia paneli była czysta.
Rozdzielnice fotowoltaiczne również spełniają najwyższe standardy – od wpustu kabli stringowych po wyjścia zasilania o dużym przekroju: uwzględniono wszystkie szczegóły, nawet te najdrobniejsze, w celu zapewnienia odpowiedniej wydajności całego systemu. Rozdzielnice fotowoltaiczne zawierają urządzenia zabezpieczające przed przetężeniami i przepięciami po stronie DC systemu. To miejsce, w którym przez system przepływa moc, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej wydajności pod względem ochrony i niezawodności.
Aby opracować najbardziej zoptymalizowane rozwiązanie, rozważaliśmy elektryczne warunki bezpieczeństwa, typy dławików kablowych, łączniki, tworzywo terminali oraz ich temperaturę i wilgotność. W takich warunkach sprawdza się pracę całej gamy rozdzielnic Weidmüller do systemów pływających. Każda rozdzielnica i inne krytyczne komponenty poddawane są kontroli jakości przed ich wprowadzeniem na linię produkcyjną. Po przygotowaniu rozdzielnicy, tuż przed zapakowaniem, specjaliści firmy Weidmüller sprawdzą i weryfikują urządzenie oraz jego kluczowe komponenty, które mają wpływ na klasyfikację IP. Wszystko to umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu jakości, dając inwestorowi realizującemu system niezawodny zestaw produktów.
W celu dotrzymania terminów realizacji projektu i zapewnienia, że elektrownia będzie mogła przesyłać energię do sieci publicznej na czas, wymagane było dotrzymanie bardzo krótkich terminów realizacji. Ścisła współpraca między Floating Solar BV a Weidmüller przyczyniła się do osiągnięcia ustalonych celów. Weidmüller dostarcza dostosowane rozwiązania do podłączania i zabezpieczania obwodów DC w elektrowniach słonecznych.