Modernizacja farm wiatrowych o tak zwane „systemy oświetlenia umożliwiające wykrywanie wież przez samoloty” (ADLS) postępuje w szybkim tempie. Zgodnie z przepisami lądowe instalacje energii wiatrowej powinny być wyposażone w tę technologię do 1 stycznia 2024 r., natomiast instalacje morskie od następnego roku. Wyróżnia się dwóch pionierów branży, którzy ściśle współpracują w celu zapewnienia szybkich zmian: Lanthan Safe Sky i Weidmüller.
W systemach ADLS oświetlenie sygnałowe na instalacjach wiatrowych jest aktywowane tylko wtedy, gdy samolot lub śmigłowiec zbliża się do farmy wiatrowej. Sygnał transpondera samolotu i odbiornik instalacji wiatrowej komunikują się co sekundę. Ta technologia zmniejsza miganie instalacji w nocy nawet o 98%. Minimalizuje to nocne zanieczyszczenia świetlne i stanowi ważny krok na drodze do transformacji energetycznej.
Doposażanie farm wiatrowych w tak zwane „systemy oświetlenia umożliwiające wykrywanie wież przez samoloty” (ADLS) postępuje w szybkim tempie. Firmy Weidmüller i Lanthan Safe Sky w sposób zrównoważony modernizują instalacje energetyki wiatrowej.
Gotowe do zastosowania, holistyczne koncepcje ADLS
Spółka joint venture Lanthan Safe Sky jest jednym z pierwszych producentów, który opracował i wprowadził na rynek zatwierdzone rozwiązania ADLS. Firma Weidmüller, jako dostawca przemysłowej techniki łączeniowej, opracowuje indywidualne rozwiązania, które są idealnie dostosowane do wymagań producenta technologii wykrywania ADLS. Projekt ten obejmuje produkcję obudów ze stali nierdzewnej, które są wyposażone w komponenty Lanthan Safe Sky i okablowanie tej firmy, a także w komponenty elektryczne Weidmüller – są to rozwiązania pod klucz.
– Uważamy, że ważne jest wprowadzenie na rynek takiego systemu, który spełniałby wymagania dotyczące kompleksowej dezaktywacji czerwonych ostrzeżeń świetlnych na instalacjach energetyki wiatrowej – powiedział Hans Schlingmann, wiceprezes Działu energetyki wiatrowej. Gotowe do zastosowania rozwiązanie jest wytwarzane w Detmold i może być instalowane bezpośrednio na instalacjach energetyki wiatrowej przez klientów firmy Lanthan Safe Sky.
Rozwiązania firmy Weidmüller dostosowane do potrzeb klientów z branży energetyki wiatrowej
– Od lat jesteśmy elastycznym partnerem w produkcji i opracowywaniu rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów z branży energetyki wiatrowej – podkreślił Schlingmann. – Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i odpowiednim certyfikacjom, firma Weidmüller jest w stanie wdrożyć takie przyszłościowe projekty w ścisłej współpracy z klientami – wyjaśnił kierownik jednostki biznesowej.
Bieżący projekt jest tylko jednym z przykładów; możliwe są inne rozwiązania, począwszy od prostych połączeń po gromadzenie i analizę danych. – Firma Weidmüller dysponuje niezbędną wiedzą zdobytą podczas prac nad własną linią produktów – dodał Schlingmann.
Z innowacjami zapewniającymi większą akceptację energii ze źródeł odnawialnych
Budowa nowych elektrowni często spotyka się z oporem społeczności lokalnej – farmy wiatrowe nie są tutaj wyjątkiem. Są one często postrzegane jako czynnik zakłócający i źródło zagrożenia: zmiana krajobrazu, zagrożenie dla dzikiego ptactwa, rzucanie cienia i zanieczyszczenie hałasem to tylko niektóre argumenty wysuwane przez mieszkańców.
Jednak instalacje energetyki wiatrowej w znacznym stopniu przyczyniają się do transformacji energetycznej. Innowacyjna technologia Lanthan Safe Sky ma na celu zwiększenie popularności farm wiatrowych, a tym samym sprawić, że produkcja elektryczności będzie jeszcze bardziej zrównoważona. – W walce z kryzysem klimatycznym potrzebne są nam nie tylko instalacje wytwarzające więcej czystej energii po niższych cenach, lecz także nowości zwiększające akceptację energii wiatrowej – podkreśla kierownik jednostki biznesowej.
Hans Schlingmann