Temat: Na całym świecie stawiane są coraz większe wymagania wobec infrastruktury budynków. Powinna ona wspierać efektywne wykorzystanie energii, umożliwiać podłączenie systemów fotowoltaicznych (PV), umożliwiać integrację systemów inteligentnych domów, uwzględniać rozwój e-mobilności i wiele innych. Instalacja, konserwacja i obsługa muszą być jak najbardziej ekonomiczne. Jednocześnie niestabilny rozwój nowych norm i standardów sprawia, że coraz trudniej jest być proaktywnym. Aby umożliwić dystrybutorom spełnienie tych różnorodnych wymagań, Weidmüller ma w swoim asortymencie wydajne, elastyczne i przede wszystkim przyszłościowe rozwiązania.
Czas czytania: 3 minuty
Roger Kroon
Wiceprezes Global Distribution Management
Wyższa energooszczędność, nowe technologie, większy komfort: klienci stawiają coraz większe wymagania dotyczące wydajności instalacji budowlanych. Dzieje się tak również dlatego, że obsługa budynków odpowiada za około jedną trzecią światowego zużycia energii. Wysoka efektywność energetyczna w sektorze budowlanym ma zatem kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych. Inteligentne systemy automatyzacji budynków są jednym z tego przykładów. Według ostatnich badań BITKOM, w samych Niemczech do 2030 roku mogą one zaoszczędzić 14,7 mln ton dwutlenku węgla. Dystrybutorzy są wzywani do przedstawienia swoim klientom odpowiedniej oferty. Partnerstwo z firmą Weidmüller pozwala im wyróżnić się na rynku dzięki wysoce innowacyjnym produktom i rozwiązaniom.
Nowe technologie sprawiają, że instalacje budowlane stają się coraz bardziej złożone. Pod jednym dachem musi się znaleźć wiele różnych podzespołów. Niezależnie od tego, czy chodzi o system zarządzania energią, automatykę budynku, instalację fotowoltaiczną, rozwiązanie w zakresie magazynowania, czy też stację ładowania pojazdów elektrycznych: wszystko, co ma być zintegrowane, musi do siebie pasować, odpowiadać normom i standardom obowiązującym w danym kraju, być możliwe do rozbudowy i uwzględniać przyszły rozwój. Jednocześnie systemy powinny być elastyczne, zajmować mało miejsca, być proste i wydajne w montażu, ponieważ w wielu krajach brakuje wykwalifikowanej siły roboczej do instalacji. Wszystko to stanowi wielkie wyzwanie dla dystrybutorów i instalatorów w zakresie wyboru i dostarczania odpowiednich produktów.
Wielu klientów jest zaniepokojonych nowymi trendami i rozwojem. Czy wybrane produkty spełniają wymagania i czy jutro będą nadal aktualne? Czy można je łatwo połączyć ze sobą i czy można je dostosować do zmieniających się standardów i warunków życia w przyszłości? Weidmüller ma jasne odpowiedzi na te pytania. Weidmüller, jako firma zorientowana na przyszłość, zapewnia swoim partnerom handlowym kompleksowy zakres produktów i rozwiązań w zakresie instalacji infrastruktury budynków. Na przykład złączki instalacyjne i zasilacze oraz inteligentne rozwiązania dla systemów fotowoltaicznych i e-mobilności można zamówić z jednego źródła. Zapewnia to, że wszystkie podzespoły są optymalnie ze sobą dopasowane. Zwiększa to zadowolenie klientów i ich lojalność.
Dla instalatorów wybór odpowiednich złączek szeregowych odgrywa ważną rolę w okablowaniu instalacji. Muszą one być szczególnie łatwe w obsłudze i umożliwiać stałe niezawodne okablowanie w najmniejszych przestrzeniach. To właśnie tutaj Weidmüller zdobywa punkty dzięki złączkom szeregowym Klippon® Connect do instalacji budynkowej. Upraszczają i przyspieszają proces instalacji, na przykład dzięki innowacyjnej technologii PUSH IN. Ultrakompaktowe złączki A2T 1.5 KNX oferują maksymalną elastyczność. Umożliwiają one podłączenie przewodów głównych i rezerwowych systemu magistrali KNX na szerokości zaledwie 3,5 mm. Ponadto ułatwiają one rozdział potencjału dzięki kontrastującym kolorystycznie punktom końcowym i podwójnemu torowi do mostkowania na każdy poziom. Takie szczegóły świadczą o praktycznej przydatności produktów Weidmüller – to mocny argument w sprzedaży.
W automatyce budynkowej często wykorzystywanych jest wiele małych rozdzielnic. Dlatego klienci poszukują ekonomicznych i kompaktowych zasilaczy, które są łatwe w instalacji. Dla tych zastosowań zostały opracowane zasilacze impulsowe INSTA POWER od Weidmüller. Dzięki unikalnej kombinacji kompaktowej budowy, wysokiej niezawodności i sprawdzonej technologii połączeń PUSH IN, mają one wyraźną przewagę nad produktami konkurencji. Można je montować elastycznie, oszczędzając 50% miejsca na szerokości, a dzięki niewielkiej głębokości zabudowy pasują nawet do płaskich skrzynek rozdzielczych. Zasilacze impulsowe INSTA POWER są dostępne z napięciami wyjściowymi od 5 do 48 V DC i mogą być stosowane uniwersalnie dzięki międzynarodowym atestom.
Podłączenie dachowych instalacji fotowoltaicznych odgrywa coraz większą rolę w technice budynkowej. Jako jeden z pionierów w branży fotowoltaicznej, Weidmüller oferuje swoim partnerom kompleksową ofertę produktów, od skrzynek przyłączeniowych po narzędzia instalacyjne. Wszystkie produkty są znormalizowane i zostały opracowane tak, aby instalacja i obsługa systemów fotowoltaicznych była łatwiejsza i bezpieczniejsza. Jednym z przykładów są rozdzielnice fotowoltaiczne PV Next. Jest to pierwsza na świecie koncepcja rozdzielnicy fotowoltaicznej oparta na znormalizowanym projekcie PCB - klucz do prostego, szybkiego i bezpiecznego połączenia przewodów. Rozdzielnice fotowoltaiczne PV Next są dostępne w wielu różnych wersjach, pokrywających około 95 % dzisiejszych standardowych wymagań. Dzięki temu instalatorzy systemów fotowoltaicznych mogą pracować szybciej i oszczędzać koszty. Zintegrowane przyłącza PUSH IN skracają czas instalacji i minimalizują ryzyko wystąpienia błędów. Dzięki tym zaletom można znacznie obniżyć całkowity koszt użytkowania.
Czy to w sektorze prywatnym, czy komercyjnym: rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, które nadają się do codziennego użytku, odgrywają coraz większą rolę w nowych projektach budowlanych i remontowych. Weidmüller wcześnie zajął się tematem e-mobilności i już dziś oferuje swoim partnerom szeroki wybór różnych stacji ładowania o wysokiej efektywności ekonomicznej i dobrej prędkości ładowania. Wszystkie stacje ładowania są atrakcyjnie zaprojektowane i dostępne w wersjach od 7,4 do 22 kW. Oferta została niedawno rozszerzona o nową ładowarkę AC SMART. Umożliwia ona ładowanie w pojedynczych punktach ładowania, ale może być również zintegrowana z inteligentnymi sieciami i wspiera kompleksowe zarządzanie parkami ładowania. Dzięki koncepcji opartej na platformie, stacje ładowania można dostosować do indywidualnych wymagań. Zintegrowane w standardzie interfejsy LAN, WLAN i Bluetooth oraz aplikacja na smartfona do konfiguracji, informowania o statusie i zwalniania ładowania czynią produkty doskonałymi.
Produkty Weidmüller dla infrastruktury budynkowej umożliwiają partnerom dystrybucyjnym na całym świecie optymalną obsługę nawet najbardziej wymagających klientów. Oferują one prawdziwą wartość dodaną w planowaniu, instalacji i eksploatacji, są zorientowane na przyszłość i mogą być instalowane szybko, łatwo i w sposób oszczędzający miejsce w codziennym użytkowaniu. Wszystkie urządzenia i rozwiązania przyłączeniowe są solidne, niezawodne i zgodne z międzynarodowymi normami i wytycznymi w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa. Do tego dochodzi prosty wybór i zamawianie, a także szybka i niezawodna dostawa, którą zapewnia wiele lokalizacji i centrów logistycznych na całym świecie. Wszystkie te zalety sprawiają, że Weidmüller jest idealnym partnerem w dziedzinie infrastruktury budowlanej - dziś i w przyszłości.
Doradztwo techniczne