Automatyka spotyka naukę

Automatyka spotyka naukę

Produkty firmy Weidmüller wspierają projekt badawczy.

To, co robimy, robimy z pasją. Zawsze cieszymy się, gdy nasze produkty ułatwiają życie ludziom lub usprawniają pracę maszyn lub systemów. Czasami jednak pojawiają się projekty z udziałem Weidmüller, w których jesteśmy szczególnie dumni.

Takim projektem jest inicjatywa Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu (AIMS) . Organizacja skupia się nie tylko na człowieku i maszynie, ale także na ratowaniu jednego z najważniejszych siedlisk na świecie: raf koralowych u wybrzeży Australii.

Australijski Instytut Nauk o Morzu (AIMS) postawił sobie za cel wywarcie pozytywnego, wymiernego wpływu na zdrowie oceanów i ochronę raf koralowych przed niszczycielskimi skutkami zmian klimatycznych. W ten sposób Instytut nie tylko wnosi ważny wkład w ochronę środowiska w Australii, ale także prowadzi istotne prace badawcze w walce ze zmianami klimatu.

Rafy potrzebują pomocy.

Ważne dane są gromadzone w niezliczonych zbiorach, a następnie analizowane.

Rafy koralowe są jednym z najbardziej zróżnicowanych siedlisk na ziemi. Meduzy, kraby, ryby i rekiny znajdują schronienie i łowiska w ich kolorowych rozgałęzieniach. Populacja ryb jest źródłem zatrudnienia i pożywienia dla wielu milionów ludzi. Ponadto koralowce wiążą dwutlenek węgla, najpowszechniejszy gaz cieplarniany w naszej atmosferze. Oznacza to, że mogą one pomóc w radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym i przeciwdziałać zakwaszeniu oceanów.

Zmiany klimatyczne powodują niszczycielskie problemy dla parzydełkowców. Na przykład, rosnąca temperatura wody w oceanach prowadzi do poważnego blaknięcia koralowców. Zbyt wysokie stężenie kwasu węglowego również niszczy rafy.

Do tego dochodzi zanieczyszczenie oceanów. Nadmiar składników odżywczych z nawozów wypłukiwany jest do oceanów. Rezultatem jest zarastanie koralowców przez glony. Ponadto substancje chemiczne odprowadzane do wody zatruwają wrażliwe zwierzęta.

Warunki naturalne ulegają zmianie. Wpływa to na różne aspekty ekosystemu i w coraz większym stopniu niszczy rafy koralowe.

Rafy koralowe w laboratorium

Symulator morski używany przez AIMS również opiera się na produktach Weidmüller.

AIMS przeprowadza symulacje zmian klimatycznych zachodzących w oceanach i rafach koralowych w Narodowym Symulatorze Morza (SeaSim), największym na świecie akwariowym kompleksie badawczym. Przy użyciu dużych zbiorników wody morskiej, naukowcy badają wpływ zmian środowiskowych na koralowce i inne tropikalne organizmy morskie.

W długoterminowych eksperymentach czynniki takie jak światło, temperatura, kwasowość i zasolenie są zmieniane, a wpływ zmian jest dokumentowany w kontrolowanym środowisku.

Wiele basenów, wiele czynników – wiele elementów wymagających sterowania.

Sea Simulator dostarcza naukowcom ważnych odkryć, które pomagają im zrozumieć zmiany i adaptacje organizmów morskich. Można wyciągnąć wnioski i podjąć działania w celu ochrony koralowców i oceanów przed skutkami zmian klimatu.

AIMS prowadzi również badania na morzu: organizacja dysponuje statkami z kompletnie wyposażonymi laboratoriami, które mogą być również wykorzystywane do prowadzenia eksperymentów na pełnym morzu. Dzięki temu mogą oni badać właściwości fizyczne i biologiczne poszczególnych siedlisk bezpośrednio w terenie.

Wyjątkowy projekt.

Ratowanie siedliska zagrożonego zmianami klimatycznymi przy pomocy badań naukowych: projekt AIMS jest niezwykle ważny. Nie moglibyśmy być szczęśliwsi wiedząc, wiedząc że produkty Weidmüllera mają swój wkład w projekt – łącząc w ten sposób automatykę i naukę.

Różne parametry muszą być elastycznie zmieniane w dowolnym momencie w basenach SeaSim, aby symulować rzeczywiste warunki raf koralowych. W tym miejscu nasz systemu I/O u-remote pomaga kontrolować takie zmienne, jak temperatura i dopływ wody. Nie jest to bynajmniej trywialne zadanie: nawet najmniejsze zmiany temperatury wody mogą zadecydować o sukcesie lub porażce kosztownych eksperymentów. Niezawodna, zautomatyzowana transmisja i monitoring sygnałów i danych mają zatem ogromne znaczenie.

Ponadto u-remote służy do sterowania specjalnymi lampami LED opracowanymi przez AIMS. Symulują one duże spektrum kolorów, które występuje w rafach. Oprócz u-remote, AIMS wykorzystuje również switche zarządzalne i zasilacze impulsowe z parametrami klasy PROtop.

null

To jest film na YouTube. Klikając ten film, zgadzasz się na Politykę prywatności i Warunki użytkowania Google/YouTube. Użytkownik akceptuje również naszą Politykę prywatności.

Obejrzyj nasz film o współpracy z Australijskim Instytutem Nauk o Morzu!